Në kantierin e gjimnazit “Arif Syla” që po rilind më i madh, më i bukur e më i fortë

Postuar më: 17 Janar 2021

Një kantier ende i hapur, por që me shpejtësi po shkon drejt përfundimit, është gjimnazi “Arif Syla” në Mamurras, Kurbin.  Jo vetëm tërmeti, por edhe mungesa e rikonstruksionit ndër vite e kishin kthyer gjimnazin e vjetër në ...


Objektet arsimore të rilindura, realiteti më i ri në Bashkinë e Kurbinit

Postuar më: 16 Janar 2021

Jo vetëm shtëpitë e banimit, por edhe objektet arsimore, të rilindura mbi gërmadhat e tërmetit, janë sot, realiteti më i ri në Bashkinë e Kurbinit. “Dan Bajrami” është shkolla 9-vjeçare, në Gjorem të Laçit, që vjen si një surpri...


Laç, vijojnë punimet në lagjen nr. 1

Postuar më: 16 Janar 2021

Punimet për rikonstruksionin dhe meremetimin e pallateve dhe ambienteve të përbashkëta vijojnë në Laç. Kryeministri Rama në vazhdim të vizitës së tij në këtë qytet të goditur fort nga tërmeti i 26 nëntorit u ndal pas kantiereve të p...


727 apartamente të reja për banorët e prekur nga tërmeti në Laç

Postuar më: 16 Janar 2021

Laçi është një qytet i gjithi në kantier që pas tërmetit katasatrofik të 26 nëntorit të shkuar. 10 kompani shqiptare e kompania turke Albayrak, me një total prej afro 3000 punëtorësh, janë angazhuar në kantieret e infrastrukturës, bll...


Konferencë për shtyp, Ekonomia në Fokus

Postuar më: 15 Janar 2021

Kryeministri Edi Rama në konferencë për shtyp Ekonomia në Fokus, me ministren e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe ministrin e Mbrojtjes për bilancin e pasreshjeve të dendura, si një pasqyrë e ndryshimit të ndjeshëm që ka ndodhur falë m...


Thumana e Re, merr formë ditë pas dite

Postuar më: 15 Janar 2021

Thumana e re po merr formë ditë pas dite me punë të pandalur, për të fshirë nga kujtesa e qytetit atë natë të tmerrshme të 26 nëntorit ku shumë qytetar humbën banesat e tyre dhe disa edhe të afërmit e tyre. Sot, Thumana është një q...


Kopështi “Niko Hoxha” mirëpret vogëlushët me kushte optimale për mësim dhe argëtim

Postuar më: 14 Janar 2021

Në Kamëz, në një prej zonave të prekura rëndë nga tërmeti, kopshtet dhe shkollat e reja, vepra të programit të rindërtimit, po hapin dyert njëra pas tjetrës për fëmijë dhe nxënës. Një project ambicioz, i realizuar me sukses, ësht...


Transformohet qendra shëndetësore nr. 1 në Tiranë

Postuar më: 14 Janar 2021

Qendra Shëndetësore nr. 1 në Tiranë është transformuar totalisht dhe ofron tashmë shërbim në kushte dinjitoze. Kjo qendër është pjesë e zinxhirit të 300 qendrave të reja shëndetësore me standarde europiane, në vend të karakatinave ...


Shkollat “Hasan Vogli” dhe “Qazim Turdiu”; më të forta, më të bukura e më të mëdha

Postuar më: 13 Janar 2021

Fëmijët e mësuesit, shkollat e të cilëve u prekën rëndë nga 26 nëntori i shkuar, po kthehen e do vazhdojnë të kthehen në hapësira fantastike mësimore, me standarde të njëjta si shkollat në Bashkimin Europian. Në Tiranë, procesi i r...


Gati frigoriferët -70 °C për të pritur seritë e vaksinave Pfizer

Postuar më: 13 Janar 2021

Në ditën e tretë nga nisja e procesit të vaksinimit në vendin tonë, Kryeministri Edi Rama inspektoi depot farmaceutike në ambiente e QSUT-së dhe ISHP-së, për të parë nga afër kapacitetet frigoriferike për ruajtjen e vaksinave antiCOVID-...


Novosela, situatë e qetë pas reshjeve të shumta, falë investimeve në kanalizime

Postuar më: 12 Janar 2021

Novosela e Vlorës, e njohur historikisht si vatra e përmbytjeve katastrofike, këto ditë reshjesh ofron një panoramë normale, falë investimeve dhe punës me zhbllokimin e kanaleve kryesore, pas dekadash taposjeje nga hedhurinat. Në Novoselë, ...


Vlorë, projekte të reja në zinxhirin e investimeve për kanalizimet

Postuar më: 12 Janar 2021

Reshjet e dendura të shiut nuk kanë munguar këto ditë në Vlorë, por pavarësisht intensitetit të tyre, largimi i ujit ndryshe nga çfarë ndodhte deri para disa vitesh është i shpejtë, duke rikthyer qytetin në gjendje normale. Kjo, falë i...


Spitali i ri Rajonal i Fierit, brenda 3 muajve gati

Postuar më: 12 Janar 2021

Spitali i ri Rajonal i Fierit po merr rrugë dhe brenda 3 muajve do të jetë gati, premtim ky i presidentit turk Erdogan. Sot, Kryeministri Rama ishte në Fier, në zonën ku do të ndërtohet spitali i ri model për sistemin tonë shëndetësor. Sp...


Procesi i vaksinimit kundër COVID – 19 vijon

Postuar më: 12 Janar 2021

Sot është dita e dytë e vaksinimit kundër virusit COVID-19 në Shqipëri. Procesi vijon të kryhet sipas çdo rregulli dhe standardi të parashikuar, në ambientet e stadiumit Air Albania. Falë 975 dozave të para të siguruara të vaksinës Pfi...


Nis vaksinimi antiCOVID

Postuar më: 11 Janar 2021

Nisi sot jetësimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh” me vaksinimin antiCOVID në postacionet e përgatitura enkas për këtë nga Ministria e Shëndetësisë në mjediset e “Air Albania”. Kontigjenti që mori dozën e parë të vaksinës ant...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët